Warm up game: http://splash.abc.net.au/res/i/L1931/index.html

What is Unit Pricing?? Can you give an example?

Lets have a look at these images…

 

Can you work out the best value for money for the pictures below?

Using the Coles and Woolworths websites.

Can you find products that have multiple units at different prices?

Which supermarket has better value for money?

How will you clearly explain this?